Jak działa Arginina
Arginina (kwas 2-amino-5-guanidynowalerianowy) jest związkiem zaliczanym do aminokwasów względnie egzogennych, a więc wytwarzanych w organizmie, jednakże nie zawsze w wystarczającej ilości, aby zaspokoić jego potrzeby. Aminokwas ten pełni szereg różnych funkcji w organizmie człowieka, m.in. wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych, uczestniczy w neurotransmisji, stymuluje pracę układu immunologicznego oraz jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Suplement na pompę
Arginina jest także prekursorem w syntezie białek i innych związków o kluczowym znaczeniu w przemianach biochemicznych, np. tlenku azotu (NO), kreatyny, ornityny, proliny, glutaminianu, poliamin, agmatyny, mocznika, dimetyloargininy. Aminokwas ten dostarczany jest do organizmu z pokarmów będących bogatym źródłem białka zwierzęcego, bądź roślinnego. Do najlepszych źródeł pokarmowych argininy zaliczamy: pestki dyni, orzechy, nasiona (sezam, len, słonecznik), rośliny strączkowe, kaszę gryczaną, mięso oraz ryby. Szacuje się, że dorosły człowiek przeciętnie spożywa z dietą 3-6 g argininy dziennie. Głównymi organami odpowiedzialnymi za powstawanie L-argininy w organizmie są wątroba oraz nerki, a bezpośrednim substratem do jej syntezy jest cytrulina, która syntetyzowana jest głównie w jelicie cienkim. Ponadto dostępność argininy determinuje wydajność syntezy tlenku azotu, który wpływa m.in. na rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie stopnia adhezji, aktywacji i agregacji płytek krwi oraz na regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych, a także ich wzrost.
Jednym z kluczowych metabolitów argininy jest także kreatyna, która ma udowodniony naukowo korzystny wpływ na poprawę zdolności wysiłkowych u osób aktywnych fizycznie oraz sportowców. Niektóre źródła naukowe sugerują także, że arginina podawana w wysokich dawkach może wpływać pozytywnie na wzrost sekrecji hormonu wzrostu (GH) przez przedni płat przysadki mózgowej. Warto podkreślić, że suplementacja tym aminokwasem jest bezpieczna i na ogół dobrze tolerowana przez większość osób.
Rekomendowane produkty:
|
Mateusz Durbas Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji Fundacja Godula-Hope w Rudzie Śląskiej Poradnia Dietetyczna NUTRI CREATIVE w Krakowie Strona oficjalna: www.mateuszdurbas.pl Facebook: https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ Instagram: https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl |