Aminokwasy endogenne (nieniezbędne) są naturalnie syntetyzowane przez organizm w ilości wystarczającej, aby zaspokoić jego potrzeby i konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Do aminokwasów endogennych zaliczamy: alaninę, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicynę oraz prolinę.
Aminokwasy względnie endogenne
Niektóre źródła podają jako osobną grupę aminokwasy względnie endogenne do których należą cysteina oraz tyrozyna. W przypadku braku optymalnej ilości cysteiny i tyrozyny rośnie także zapotrzebowanie na metioninę oraz fenyloalaninę, ponieważ w ocenie wartości odżywczej protein cysteinę traktuje się wspólnie z metioniną (aminokwasy siarkowe), a tyrozynę z fenyloalaniną (aminokwasy aromatyczne). Komórki ustrojowe pod warunkiem dostępności wszystkich koniecznych aminokwasów w odpowiedniej ilości mogą syntetyzować potrzebne białka, natomiast w sytuacji, gdy zabraknie któregoś z aminokwasów endogennych potrafią one odłączać grupę aminową z innego aminokwasu i przenosić ją na szkielet węglowy ketokwasu, który może pochodzić np. z glukozy.
Rola aminokwasów w organizmie
Aminokwasy pełnią przede wszystkim rolę budulcową w organizmie człowieka, lecz także mogą być neurotransmiterami, prekursorami neurotransmiterów, bądź innymi istotnymi metabolitami, w tym stanowić czynnik stymulujący wydzielanie hormonów oraz transport związków azotowych lub ich wydalanie.
Według licznych doniesień naukowych, aminokwasy przyjmowane w odpowiedniej ilości wraz z pokarmem oraz w określonych sytuacjach w postaci suplementu diety posiadają duży potencjał w zakresie modulacji poszczególnych funkcji organizmu. Warto podkreślić, że prawidłowa podaż pełnowartościowego białka jako kompletnego źródła aminokwasów dostarczana codziennie z pożywieniem decyduje o wzroście i rozwoju młodych organizmów, uzupełnianiu naturalnych ubytków (np. włosy, paznokcie), regeneracji uszkodzonych tkanek (np.. gojenie ran, wytwarzanie blizn), regulacji czynności życiowych przez hormony białkowe (m.in. insulina, tyroksyna), równowadze wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej organizmu.
Rekomendowane produkty:
|
Mateusz Durbas Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji Fundacja Godula-Hope w Rudzie Śląskiej Poradnia Dietetyczna NUTRI CREATIVE w Krakowie Strona oficjalna: www.mateuszdurbas.pl Facebook: https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ Instagram: https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl |