Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Skuteczna suplementacja na zdrową skórę, włosy i paznokcie

Lśniące włosy, gładka i promienna skóra oraz mocne paznokcie to nie tylko atrybuty kobiecości, to również oznaki zdrowego organizmu. Zrównoważona dieta, jest oczywiście najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Często zdarza się jednak, że tempo życia, ilość spraw ciążących każdego dnia na Twojej głowie oraz stres sprawiają, że nie przestrzegamy zasad zbilansowanej diety. Twój organizm zaczyna cierpieć na niedobory ważnych witamin i minerałów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po suplementy diety, które mogą w skuteczny sposób wzmocnić organizm.

Dieta redukcyjna dla wegetarian

Dieta wegetariańska jest bardzo często kojarzona z odchudzaniem i poprawą stanu zdrowia. Z artykułu dowiesz się na co zwracać uwagę podczas stosowania bezmięsnej diety aby uzyskać najlepsze efekty!

Czym jest saturacja i jak ją mierzyć?

O właściwym poziomie natlenienia krwi szeroko zaczęliśmy dyskutować dopiero przy okazji niebezpieczeństw związanych z pandemią koronawirusa. Kto z nas wcześniej interesował się tym, czym jest saturacja, do czego służy pulsoksymetr i jakie są normy natlenienia krwi? Tlen jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania, a badanie jego parametrów to jeden z kroków, jaki podejmują ratownicy medyczni, sprawdzając nasze czynności życiowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zarówno saturacji, jak i temu jak ją mierzyć w warunkach domowych.

Promocje
2 x Elektrolity Isoactive
2 x Elektrolity Isoactive
57,98 zł 54,98 zł
WPC 80 Lactose free
WPC 80 Lactose free
99,99 zł 75,00 zł
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
2 x Elektrolity Isoactive + BIDON
71,97 zł 62,99 zł
Witamina C 100%
Witamina C 100%
30,89 zł 13,99 zł
szt.
Tricreatine Malate
Tricreatine Malate
78,90 zł 64,99 zł
100% Whey Premium
100% Whey Premium
219,90 zł 159,90 zł
Activlab Pharma Preworkout
Activlab Pharma Preworkout
59,90 zł 47,00 zł

Czym są adaptogeny? Część 4

W ostatniej części przedstawię następujące związki o działaniu adaptogennym: Bacopa monnieri, kudzu oraz hupercyna A.

Bacopa monnieri L. Pennell (Water hyssop) jest jedną z najważniejszych roślin w systemie medycyny indyjskiej, która wykorzystywana jest do leczenia bezsenności, padaczki, stanów lękowych, napięcia nerwowego, zaburzeń pamięci i koncentracji. Uważa się, że B. monnieri działa m.in.: antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, kardioprotekcyjnie, przeciwwrzodowo, odtruwająco, przeczyszczająco oraz moczopędnie. Aktywnymi biologicznie związkami występującymi w roślinie są saponiny steroidowe (bakozydy A i B), alkaloidy (herpestyna, bramina), związki fenolowe, flawonoidy (luteolina, apigenina), białka i aminokwasy, fitosterole oraz kwas betulinowy (triterpen) [1]. W meta-analizie zaobserwowano, że B. monnieri może korzystnie wpływać na procesy poznawcze, zwłaszcza poprawę koncentracji uwagi u osób zdrowych, a także chorych z objawami demencji, niemniej jednak wiarygodność niektórych badań jest niska [2]. Dowody naukowe potwierdzające skuteczność działania Bacopa monnieri L. są wciąż skromne i nie wystarczające do zalecania suplementacji, a tym bardziej u osób aktywnych fizycznie, gdzie trudno znaleźć jakiekolwiek badanie z ich udziałem [3].

bacopa monnieri

Kudzu (Pueraria lobata Wild) jest rośliną, której strąki i korzeń stosowane są od wielu lat w tradycyjnej medycynie chińskiej pod nazwą ge-gen w terapii leczniczej alergii, biegunki, migreny, chorób układu sercowo-naczyniowego. Korzeń kudzu zawiera znaczne ilości izoflawonów (przeciętnie od 1,77 do 12 % suchej masy), w tym puerarynę, daidzeinę i inne związki [4]. Pueraryna jest głównym bioaktywnym składnikiem wyizolowanym z korzenia rośliny, któremu przypisuje szerokie spektrum działania, m.in.: rozszerzanie naczyń krwionośnych, kardio- i neuroprotekcja, antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości [5]. Niektóre prace sugerują, że suplementacja ekstraktu z kudzu umiarkowanie zmniejsza spożycie alkoholu przez osoby uzależnione i jest na ogół dobrze tolerowana przez większość osób [6 - 8]. Również w przypadku tej rośliny możemy mówić głównie o przesłankach naukowych, które wymagają potwierdzenia w prospektywnych, randomizowanych, kontrolowanych badaniach klinicznych w celu dalszego ustalenia skuteczności i bezpieczeństwa stosowania [9].

kudzu

Hupercyna A jest alkaloidem pochodzenia roślinnego, który jest znany jako inhibitor acetylocholinesterazy i wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Przyczynia się do zwiększenia poziomu acetylocholiny – neurotransmitera, który bierze udział m.in. w skurczu mięśni i jest rozkładany w ośrodkowym układzie nerwowym przez enzymy o właściwościach hydrolitycznych, tzw. cholinoesterazy [10]. Wydaje się, że Hupercyna A może mieć pozytywny wpływ na poprawę funkcji poznawczych, ogólny stan zdrowia i wzrost codziennej aktywności życiowej u osób z chorobą Alzheimera [11]. Dotychczas opublikowane wyniki badań naukowych z udziałem osób chorych na Alzheimera nie potwierdzają jednak w pełni efektywności Hupercyny A w zmniejszaniu objawów choroby, zarówno w łagodnym, jak i umiarkowanym stadium choroby [12]. Uważa się, że związek ten może mieć zastosowanie w zmniejszaniu zaburzeń kognitywnych, dlatego wokół tego obszaru skoncentrowana jest największa ilość badań i publikacji naukowych, które dotyczą Hupercyny A [13].

adaptogeny

Podsumowując temat adaptogenów należy podkreślić, że zyskały one swoją popularność w ciągu ostatniej dekady, a osoby przyjmując je w postaci suplementów diety mają najczęściej nadzieję na poprawę funkcji poznawczych, libido, polepszenie wyników sportowych, zmniejszenie poziomu kortyzolu i objawów obciążenia psychofizycznego. Niektóre z omawianych w poszczególnych częściach artykułu roślin może mieć szerokie prozdrowotne właściwości, niemniej jednak wciąż brakuje solidnych dowodów naukowych, aby je zalecać w konkretnych dawkach. Wokół adaptogenów zdecydowanie więcej jest pogłosek i opinii „ekspertów”, aniżeli konkretnych doniesień płynących z dobrze zaprojektowanych badań, szczególnie z udziałem osób aktywnych fizycznie.

Czytaj też:

Czym są adaptogeny cz. 1 (Ashwagandha)

Czym są adaptogeny cz. 2 (rhiodola i żeń-szeń)

Czym są adaptogeny cz. 3 (cytryniec chiński, gotu kola, kordyceps chiński)

 

Piśmiennictwo:

 1. Łojewski M., Muszyńska B., Sułkowska-Ziaja K.: Bacopa monnieri Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym. Postępy Fitoterapii 2/2014, 84-89.
 2. Kongkeaw C., Dilokthornsakul P., Thanarangsarit P. i wsp.: Meta-analysis of randomized controlled trials on cognitive effects of Bacopa monnieri extract. J Ethnopharmacol. 2014;151(1):528-35.
 3. Kean JD., Downey LA., Stough C.: Systematic Overview of Bacopa monnieri (L.) Wettst. Dominant Poly-Herbal Formulas in Children and Adolescents. Medicines (Basel). 2017 Nov 22;4(4).
 4. Lee K.T., Sohn I.C., Kim Y.K. i wsp.: Tectorigenin, an isoflavonnne of pueraria thunbergiana Benth; induced differentiation and apoptosis in human promyelocytic leukemia HL- 60 cells. Biol. Pharm. Bull., 2001 24: 1117-2.
 5. Zhou YX., Zhang H., Peng C. i wsp.: Puerarin: a review of pharmacological effects. Phytother Res. 2014 Jul;28(7):961-75.
 6. Lukas SE., Penetar D., Su Z. i wsp.: A standardized kudzu extract (NPI-031) reduces alcohol consumption in nontreatment-seeking male heavy drinkers. Psychopharmacology (Berl). 2013 Mar;226(1):65-73.
 7. Penetar DM., Toto LH., Lee DY. i wsp.: A single dose of kudzu extract reduces alcohol consumption in a binge drinking paradigm. Drug Alcohol Depend. 2015 Aug 1;153:194-200.
 8. Penetar DM., Maclean RR., McNeil JF. i wsp.: Kudzu extract treatment does not increase the intoxicating effects of acute alcohol in human volunteers. Alcohol Clin Exp Res. 2011 Apr;35(4):726-34.
 9. Zhang Z., Lam TN., Zuo Z. i wsp.: Radix Puerariae: an overview of its chemistry, pharmacology, pharmacokinetics, and clinical use. J Clin Pharmacol. 2013 Aug;53(8):787-811.
 10. Wszelaki N.: Hamowanie aktywności acetylocholinoesterazy i butyrylocholinoesterazy przez surowce roślinne i ich substancje czynne. Postępy Fitoterapii 1/2009, 24-38.
 11. Yang G., Wang Y., Tian J. i wsp.: Huperzine A for Alzheimer's disease: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. PLoS One. 2013 Sep 23;8(9):e74916.
 12. Rafii MS., Walsh S., Little JT. i wsp.: A phase II trial of huperzine A in mild to moderate Alzheimer disease. 2011 Apr 19;76(16):1389-94.
 13. Yue J., Dong BR., Lin X i wsp.: Huperzine A for mild cognitive impairment. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Dec 12;12:CD008827.

 Mateusz Durbas

 Mateusz Durbas

 Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji

 Fundacja Godula-Hope w Rudzie Śląskiej

Poradnia Dietetyczna NUTRI CREATIVE w Krakowie 

 Strona oficjalnawww.mateuszdurbas.pl

 Facebookhttps://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

 Instagramhttps://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 149,99 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium