Co to jest EAA
Aminokwasy egzogenne (z ang. EAA – essential amino acids) to osiem aminokwasów (niektóre źródła podają dziewięć lub nawet dziesięć), których organizm człowieka oraz innych ssaków nie potrafi samodzielnie wytwarzać i muszą one być dostarczane wraz z pokarmem, ponieważ szybko ulega wyczerpaniu pula białek ustrojowych, która może być ich źródłem.
Jedynym pochodzeniem EAA jest rozpad białek pokarmowych, który następuje pod wpływem działania enzymów proteolitycznych takich jak trypsyna, pepsyna, chymotrypsyna, elastaza, aminopeptydaza i karboksypeptydaza. Nazywa się również tę grupę aminokwasami niezbędnymi lub niezastępowalnymi. Należą do nich: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina. Wyróżnia się także aminokwasy względnie (warunkowo) egzogenne do których zaliczamy histydynę, argininę, cysteinę, tyrozynę oraz serynę. Są one wytwarzane w organizmie, jednak nie zawsze w wystarczającej ilości, a dotyczy to głównie okresu intensywnego wzrostu i rozwoju, a także choroby.
Przypuszcza się, że skład aminokwasów egzogennych w pokarmach będących źródłem białka jest czynnikiem determinującym zdolność do stymulacji procesów anabolicznych tkanki mięśniowej, dlatego też wszystkie EAA powinny być obecne w każdym posiłku w wystarczających ilościach w celu optymalizacji poposiłkowego procesu syntezy białek mięśniowych (z ang. MPS – muscle protein synthesis).
Białka pochodzenia roślinnego zawierają mniejszą ilość aminokwasów egzogennych, aniżeli białka pochodzenia zwierzęcego. Jest to głównie związane z mniejsza zawartością aminokwasów takich jak lizyna, metionina i/lub leucyna. Niemniej jednak spożywanie większych ilości białka pochodzenia roślinnego w posiłku, a w następstwie tego także większych ilości aminokwasów niezbędnych (szczególnie leucyny) może zrekompensować mniejsze właściwości anaboliczne białek roślinnych w porównaniu do białek zwierzęcych. Niewątpliwie konsumpcja tak dużej ilości białka w pojedynczym posiłku (> 40 g) jest mało praktyczna, dlatego takie podejście może nie być najprostszym rozwiązaniem sytuacji, zwłaszcza wśród osób u których przyjmowanie posiłków jest w pewnym stopniu utrudnione (np. u osób starszych).
Rekomendowane produkty:
|
Mateusz Durbas Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji Fundacja Godula-Hope w Rudzie Śląskiej Poradnia Dietetyczna NUTRI CREATIVE w Krakowie Strona oficjalna: www.mateuszdurbas.pl Facebook: https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ Instagram: https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl |