Co to jest L-karnityna?
L-karnityna zaliczana jest do substancji witaminopochodnych ze względu na podobny do witamin z grupy B mechanizm działania. W organizmie dorosłego człowieka związek ten znajduje się przede wszystkim w mięśniach szkieletowych i mięśniu sercowym (blisko 98% całej puli), ponieważ jest konieczny do optymalnego ich funkcjonowania.
Karnityna może być naturalnie syntetyzowana wewnątrz organizmu w ilości około 1,2 µmol na kg m.c. na dobę, co jest jednak zbyt małą dawką w sytuacji intensywnego wysiłku fizycznego. Utrzymanie stałego i wystarczającego poziomu tej substancji wymaga regularnej podaży ze źródeł pokarmowych w ilości 8-11 mg na dobę, a wyjątkowych sytuacjach nawet 300 mg dziennie. W diecie człowieka najbogatszym źródłem karnityny całkowitej i wolnej jest mięso (odpowiednio 102,6 i 80,4 mg/100 g) przy jednocześnie bardzo wysokiej biodostępności (0,78). Z kolei produkty pochodzenia roślinnego zawierają niewielkie ilości tego związku, stąd też zwraca się uwagę na wysokie ryzyko niedoboru tego związku u wegan oraz wegetarian.
Jak działa L-karnityna
Zadaniem L-karnityny jest transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które stanowią główne źródło energii dla mięśni podczas wysiłku o umiarkowanym stopniu intensywności. Ponadto związek ten zwiększa tempo utlenienia kwasów tłuszczowych w pracujących mięśniach, opóźnia wykorzystanie glikogenu i pojawienia się poczucia zmęczenia, a także zmniejsza nasilenie stresu oksydacyjnego oraz poprawia funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych. L-karnityna jest donorem grup acetylowych do zachodzącej w neuronach biosyntezy neurotransmitera, jakim jest acetylocholina. Bierze ona również udział w metabolizmie aminokwasów rozgałęzionych (BCAA: leucyna, izoleucyna, walina), zapewnia redukcję kwasu mlekowego, w wyniku czego poprawiają się zdolności wysiłkowe organizmu oraz wykazuje zdolność obniżania we krwi poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
L-karnityna wspomaga pracę serca?
Konsekwencje układowego i mięśniowego niedoboru L-karnityny są zwłaszcza niebezpieczne dla serca i mięśni szkieletowych, w których ponad 80% energii potrzebnej do optymalnego funkcjonowania pochodzi z utleniania kwasów tłuszczowych. Najczęściej obserwowanymi objawami klinicznymi niedoboru tej substancji jest osłabienie lub nawet zanik mięśni szkieletowych oraz niewydolność mięśnia sercowego.
Produkty rekomendowane:
|
Mateusz Durbas Dietetyk kliniczny i sportowy, autor licznych artykułów dotyczących żywienia i suplementacji Fundacja Godula-Hope w Rudzie Śląskiej Poradnia Dietetyczna NUTRI CREATIVE w Krakowie Strona oficjalna: www.mateuszdurbas.pl Facebook: https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ Instagram: https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl |