Koszyk

Ilość: 0

RAZEM:

0,00 zł

BCAA- same korzyści

Większość sportowców różnych dyscyplin sięga po aminokwasy rozgałęzione BCAA, czerpiąc z nich znaczne korzyści w aspekcie rozwoju fizycznego. Czy to poprawa sylwetki, czy wzrost możliwości wysiłkowych, takich jak siła i wytrzymałość. Co możemy realnie zyskać przyjmując ów suplement?

BCAA oddalają zmęczenie i dodają energii?

Stosowanie BCAA może okazać się bardzo dobrym pomysłem zarówno w przypadku sportów siłowych czy sylwetkowych, jak i wytrzymałościowych. Generalnie, podchodząc do tematu z głową można zyskać bardzo wiele względem każdej dyscypliny sportu. Aminokwasy rozgałęzione mogą stanowić źródło energii w stanach szczególnego zapotrzebowania czy wyczerpania. Mogą też stanowić świetną pomoc przy budowaniu bazy wytrzymałościowej. Nasz organizm okazuje się być dość leniwy, gdy dochodzi do wyczerpania zasobów energetycznych podczas ciężkiego wysiłku fizycznego. W pierwszej kolejności sięga do białek mięśniowych pożytkując je w celu uzyskania energii, a nie np. do tkanki tłuszczowej tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Na szczęście aminokwasy rozgałęzione cechują się specyficzną i zarazem przydatną budową. Chodzi o szkielet łańcucha bocznego, który to złożony jest z atomów węgla oraz cząsteczek wodoru. W pewnym momencie intensywnego wysiłku fizycznego poziom aminokwasów jest dość niski. Rzecz jasna aminokwasy są uwalniane głównie w mięśniach szkieletowych, gdzie też dochodzi do spalania wspomnianych szkieletów węglowych ich łańcuchów bocznych. Tym samym otrzymujemy stosunkowo solidną dawkę energii, umożliwiającą kontynuowanie wysiłku.

ćwiczenia

Oczywiście na tym nie kończą się ich energetyczne właściwości. Swój udział mają również reszty azotowe poddawane procesom doprowadzającym do wytwarzania większych ilości aminokwasu alaniny. Aminokwas ten zostaje odprowadzony specjalnymi kanalikami do wątroby, gdzie z jej udziałem zachodzić będzie proces glukoneogenezy. W wyniku tego dochodzi do wytworzenia bazowego cukrowca, jakim jest glukoza. Wytworzona w taki sposób glukoza jest w stanie ponownie zasilić mięśnie szkieletowe. Sam proces nazywamy cyklem glukozowo – alaninowym. Całkiem przydatne, prawda?

Co natomiast ze zmęczeniem? Dopada każdego z nas… Jednak można je od siebie oddalić czy też opóźnić jego wystąpienie.  Niedostatek aminokwasów rozgałęzionych w organizmie często skutkuje podwyższeniem poziomu tryptofanu. To z kolei owocuje zwiększoną produkcją serotoniny, która pełni też rolę neuroprzekaźnika odpowiedzialnego między innymi za uczucie zmęczenia. Wynik takiego procesu nazywamy „zmęczeniem ośrodkowym”. Zatem suplementacja BCAA w razie wyczerpania może zmniejszać przenikanie tryptofanu do mózgu.

Ochrona mięśni i działanie anaboliczne

Jak wiemy, anabolizm i katabolizm są częściami metabolizmu o przeciwstawnym działaniu. Pierwszy zespół procesów ma charakter budujący, natomiast drugi niszczący (degradacja). Oczywiście procesy anaboliczne nie mogłyby się odbywać bez istniejącego katabolizmu i na odwrót. Istotne jednak jest, aby utrzymywać dodatni stosunek na korzyść anabolizmu, co z kolei zwiększa nasze szansa na szybsze oraz większe przyrosty masy mięśniowej. Nie zapominajmy też, że wraz ze zwiększeniem objętości mięśni dochodzi do podniesienia parametrów fizycznych, takich jak siła. Tym samym ochraniając mięśnie na drodze suplementacji jesteśmy w stanie intensyfikować anabolizm i odwrotnie. Ponadto, jedną z istotniejszych funkcji BCAA - mając na celu rozwój muskulatury – jest utrzymywanie dodatniego bilansu azotowego. Warto jeszcze wspomnieć, iż wiele źródeł sugeruje jakoby rozgałęzione aminokwasy wspierały wydzielanie silnych pod katem anabolicznym hormonów, takich jak właśnie insulina, hormon wzrostu czy hormony tarczycy.

siłownia

Szczególnie istotna dla wzrostu mięśni jest leucyna, która to wykazuje najsilniejsze działanie anaboliczne, jednocześnie znacznie nasilając syntezę białek. Wchodzi ona w swoistą reakcję z kinazą białkową treoninowo – serynową, którą zapewne część z Was zna pod nazwą kinazy mTOR. Ów enzym jest powiązany ze szlakiem insulinowym, w którym pełni rolę neuroprzekaźnika. Ponadto, jest też swego rodzaju „czujnikiem” ATP (adenozyno-tri-fosforan) będącego cząsteczką energetyczną i nośnikiem energii. Większe ilości leucyny to też wyższa aktywność mTOR, a co za tym idzie usprawnione procesy translacyjne i wzmożona synteza białek, w tym mięśniowych.

Nie tylko na masie?

Zgodnie z opiniami i obserwacjami badaczy z Japonii, suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi może ograniczać tworzenie się oraz odkładanie tkanki tłuszczowej. Z drugiej jednak strony chodzi bardziej o to że promują one beztłuszczową masę mięśniową, a nie przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej. Na pewno są znakomitym środkiem regeneracyjnym po intensywnym wysiłku, a także sprzyjają metabolizmowi zarówno glukozy, jak i insuliny. Mimo wszystko chodzi głównie o możliwość spalania tłuszczu zapasowego przy jednoczesnym zachowaniu poziomu anabolizmu oraz ochrony antykatabolicznej. Chodzi o tak zwaną „suchą masę mięśniową”. Na korzyść BCAA przy redukcji przemawia również udział w metabolizmie glukozy oraz insuliny. Transport zarówno glukozy, jak i innych aminokwasów do mięśni odbywa się znacznie sprawniej. Tym bardziej, że niski poziom insuliny sprzyja redukowaniu tłuszczu zmagazynowanego, zaś leucyna nie powoduje jej znaczącego wyrzutu jednocześnie poprawiając jej efektywność. Mało tego, są w stanie w pewnym zakresie działać antystresowo, podnosząc odporność na stres. Tego z kolei jak wiemy podczas ciężkich redukcji tkanki tłuszczowej mamy bez liku… Stres jest jednym z istotniejszych czynników wpływających negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również na rezultaty względem kształtowania sylwetki. Dobrze zatem mieć tego typu suplementy pod ręką i połączyć je z innym dla podniesienia skuteczności.

Polecamy produkty Activlab:

BCAA Activlab

Autor wpisu: Janusz Ziółkowski- ekspert odżywiania

Adres strony: mojecialo.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium