Wyszukaj artykuł

Blog kategorie
Blog wpisy
Izolat białka sojowego – dlaczego warto stosować?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i jakich suplementów używamy. Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze parę lat temu, mało kto zerkał na etykietę kupowanego produktu. Zmienia się zarówno nasze podejście, jak i trendy żywieniowe. Co ciekawe, według dziennikarzy z „The Economist” rok 2019 należeć będzie do…wegan i wegetarian!

Dlaczego warto przygotowywać lunchboxy?

W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o spożywaniu zbilansowanych posiłków, i nierzadko łapiemy się na jedzeniu „byle czego” i „byle szybko”. Niestety jest to prosta droga do niezdrowego odżywiania (nie oszukujmy się – najczęściej sięgamy po  drożdżówkę,

Substancje kluczowe dla ochrony i pielęgnacji skóry

Skóra jest niewątpliwie największym organem ciała człowieka, reprezentującym, aż jedną szóstą całkowitej masy ciała, a jej główną rolą jest działanie jako chemiczna i fizyczna bariera ochraniająca ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Promocje
Szybka Budowa Masy
Szybka Budowa Masy
148,00 zł 129,00 zł
Machine Man Pre Workout OUTLET
Machine Man Pre Workout OUTLET
59,90 zł 39,99 zł
szt.
Citrulline Xtra OUTLET
Citrulline Xtra OUTLET
36,99 zł 19,99 zł
szt.
Podstawa Sportowca
Podstawa Sportowca
63,47 zł 51,99 zł
Klasyka Siłowni
Klasyka Siłowni
116,97 zł 99,00 zł
Electrovit elektrolity z cytrynianem magnezu
Electrovit elektrolity z cytrynianem magnezu
14,99 zł 10,98 zł
szt.
ADEK Vita OUTLET
ADEK Vita OUTLET
19,99 zł 9,99 zł
szt.

Kiedy stosować EAA

Aminokwasy to nie tylko jeden z podstawowych suplementów diety sportowców wyczynowych oraz osób aktywnych fizycznie, ale również jeden z kluczowych składników, nieodzownych dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu. Tym bardziej, że zależnie od okoliczności wykazujemy zwiększone zapotrzebowanie na dane elementy aminokwasowe. Jednym z nich jest rzecz jasna aktywność fizyczna, jeśli zależy nam na utrzymaniu czy poprawianiu formy, sylwetki, możliwości wysiłkowych. Na rynku istnieje wiele preparatów zawierających aminokwasy. Należy jednak wiedzieć po które sięgać i kiedy.

EAA

 

Kiedy stosować EAA i czym właściwie są?

Wiemy, że aminokwasy to podstawowe związki budulcowe naszego organizmu. Niektóre z nich jesteśmy w stanie syntetyzować samodzielnie, zaś część musimy dostarczać z zewnątrz, w formie pożywienia i/lub suplementów. Aminokwasy EAA są egzogennymi składnikami, których organizm nie wytwarza we własnym zakresie, a których to potrzebuje na rozmaite procesy wewnętrzne. W tym rzecz jasna do kształtowania sylwetki czy poprawy możliwości wysiłkowych. Są to również okoliczności, w których zapotrzebowanie na owe elementy staje się wzmożone.

Aktywność fizyczna zawsze ma jakiś cel. Utrzymanie lub poprawę kondycji czy zdrowia, uzyskanie estetycznej sylwetki lub chociażby polepszenie rezultatów stricte sportowych. W dążeniu do celu, w warunkach szybszego metabolizmu oraz różnorodnych procesów biochemicznych, organizm pożytkuje znacznie większe ilości składników aminokwasowych. Skoro nie jest w stanie ich syntetyzować sam, to wyraża na nie zwiększone zapotrzebowanie (większe wydatkowanie = większe zapotrzebowanie). Tym bardziej, że często z jednych składników wytwarza inne, niezbędne mu elementy.

Do puli aminokwasów EAA zaliczamy: leucynę, izoleucynę, walinę, lizynę, metioninę, tryptofan, treoninę i fenyloalaninę. Główną zaletą tych esencjalnych aminokwasów jest rola budulcowa. Tak, niektóre z nich są w stanie szczególnie wpływać na anabolizm oraz syntezę białek, również tym mięśniowych. Tym bardziej, że stymulujemy nasze mięśnie także bodźcami fizycznymi (różnego rodzaju sesje treningowe). Do tego dochodzi jeszcze funkcja antykataboliczna, dzięki czemu ograniczamy nadmierne procesy degradacyjne. Sama aktywność fizyczna (nawet najcięższa i najbardziej przemyślana) nie wystarczy w realizacji celu.

Podstawą całego planu jest odżywianie, zaś suplementacja stanowi jego świetne uzupełnienie. Szczególnie z uwagi na fakt, że ciężko jest pozyskiwać wszelkie, niezbędne elementy właśnie z pożywienia, a już na pewno w warunkach wzmożonego zapotrzebowania. Aminokwasy EAA wpływają na gospodarkę hormonalną, warunkują procesy i usprawniając mechanizmy czy to budulcowe, czy energetyczne. Część z nich cechuje się specyficzną budową rozgałęzioną, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane na cele energetyczne (spalanie szkieletów węglowych BCAA wchodzących w skład EAA). Główną zaletą suplementowania się aminokwasami jest ich szybkie docieranie do miejsc zapotrzebowania. Organizm nie musi tracić czasu na trawienie i rozbijanie protein, aby następnie pozyskać aminokwasy. Mimo wszystko same BCAA nie zawsze wystarczą… Kluczową sprawą w dążeniu do estetycznej sylwetki i rozwoju mięśni są procesy regeneracyjne, które pozwalają sprawnie odbudować oraz wzmocnić włókna mięśniowe, uszkodzone poprzez intensywne bodźce treningowe. Maksymalna możliwa regeneracja w jak najkrótszym czasie jest podstawą każdej dyscypliny sportu. Istotny jest zatem czas oraz forma przyjętych aminokwasów. Zastosowanie ich w stanie wolnym pozwala na przyswojenie składników ze światła przewodu pokarmowego w krótkim czasie. Co de facto korzystnie rzutuje szczególnie na regenerację powysiłkową. Organizm wyczuwając niedostatek któregoś z potrzebnych mu aminokwasów, nie jest w stanie odpowiednio sprawnie przeprowadzić odnowy. Podobnie z anabolizmem – BCAA mogą go nasilić, aczkolwiek proces nie będzie mógł w pełni przebiegać bez dostępności innych EAA.

Activlab Eaa

Nasuwa się jednak pytanie… Właściwie kiedy stosować EAA, skoro zadaniem wiele suplementów jest uzupełniać braki w diecie? Zazwyczaj rozchodzi się właśnie o anabolizm, regenerację i ochronę przed katabolizmem. Najrozsądniej zatem przyjąć właśnie takie założenie. Aminokwasy EAA najlepiej jest stosować w formie stałej suplementacji, w porach około treningowych. Szczególnie po przeprowadzonym wysiłku fizycznym, np. wraz z innymi składnikami pokarmowymi. Zależnie od przyjętego systemu żywieniowego, organizm ma do czynienia z jedną z wyższych odpowiedzi anabolicznych po sesji treningowej, po spożyciu posiłku potreningowego. O ile dysponuje niezbędnymi składnikami aminokwasowymi i innymi elementami pokarmowymi. Wówczas EAA wraz z zawartymi w nich BCAA są w stanie najlepiej działać w zakresie nasilania syntezy białek.

Z racji tego, że na wszystko potrzeba czasu oraz dostępności przeróżnych składników, dobrym pomysłem okazuje się przyjęcie dawki aminokwasów również przy posiłku poprzedzającym trening. Aczkolwiek, jeśli ćwiczenia odbywają się w nieco późniejszej porze, a my w ciągu dnia spożyliśmy już kilka kompletnych posiłków, to przed treningiem mogą wystarczyć same BCAA. Niemniej jednak, nie każdy zawsze jest pewny swojej diety w 100%. Jak to się mówi „przezorny zawsze ubezpieczony”. Pora około treningowa to stan wzmożonego zapotrzebowania na aminokwasy egzogenne, aczkolwiek w warunkach powysiłkowych szczególnie powinno się zwracać uwagę na ich przyjmowanie. Również pod kątem katabolizmu, aczkolwiek nie tylko… W przypadku typowych treningów siłowych oraz sylwetkowych, dostarczanie niezbędnych aminokwasów okazuje się być kwestią pierwszorzędną. Nawet odnowa glikogenu zaraz po ćwiczeniach może spaść na dalszy plan. Na korzyść suplementacji około treningowej EAA przemawia specyfika mechanizmu regeneracyjnego i samego szlaku anabolicznego. Ów szlak to również przekaźniki, hormony i cały szlak sygnałowy. Dla przykładu, leucyna wchodząca w skład EAA jest silnie związana z kinazą białkową treoninowo – serynową. Ta ostatnia bierze czynny udział w procesach transkrypcji czy translacji, a jest niezwykle wrażliwa na niedostatek aminokwasów, szczególnie leucyny. Braki w tym zakresie znacznie ograniczają procesy transkrypcji, niezbędne dla rozwoju komórek i rozrostu samej tkanki mięśniowej. Ponadto, warto mieć na względzie, że odpowiednia dieta wraz z suplementacją pozwala na utrzymywanie dodatniego bilansu azotowego w komórkach. Utrzymywanie go na dodatnim poziomie nie jest łatwe. Azot jest składnikiem protein, a poza tym pełni rolę parametru opisującego stan metabolizmu białek. Jednym z celów sprawnego rozwoju muskulatury jest zadbanie, aby zatrzymywać więcej azotu niż go tracić. Wysoki poziom zatrzymywania azotu (dodatni bilans) świadczy o przewadze procesów anabolicznych nad katabolicznymi.

Z tego względu bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się połączenie aminokwasów EAA oraz BCAA. Te z powodzeniem można stosować zarówno przed wysiłkiem fizycznym, jak i po jego zakończeniu czy nawet w trakcie trwania sesji treningowej. Co ciekawe, mogą przydać się zarówno w rozbudowie muskulatury, jak też utrzymaniu formy podczas redukowania nadmiernie zalegającej tkanki tłuszczowej. Co więcej, niektóre źródła sugerują, że dobrą opcją będzie przyjęcie porcji EAA w czasie wysiłku, jeżeli mamy problem z tolerowaniem węglowodanów. Sprawdzają się też jeśli chodzi o dyscypliny, w których mamy do czynienia z więcej niż jedną jednostką treningową na dzień. Wszystko z głową i zależnie od działań treningowych oraz żywieniowych! Najważniejsze jest kompleksowe podejście. Mimo wszystko, okres potreningowy wydaje się być najsensowniejszym czasem stosowania EAA.

 

EAA

EAA Xtra EAA Xtra
Producent: Activlab
69.00 zł
69.00 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
All Day Protein + EAA 900g All Day Protein + EAA 900g
Producent: Activlab
79.00 zł
79.00 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
EAA Xtra Instant EAA Xtra Instant
Producent: Activlab
69.99 zł
69.99 zł
zawiera 8.0 VAT, bez kosztów dostawy
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DHL) już od 250,00 zł.
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl